Güzelliğin Sırları: Egzersiz, Beslenme ve Doğru Bakım

Günümüzde bütün kadınlar cilt sağlığına ve bakımına önem vermektedir. Cildi sağlıklı ve bakımlı göstermek için pek çok püf nokta bulunmaktadır. Peki, güzelliğin sırları nelerdir? Bakımlı ve dikkat çekici olmak herkesin hayali. Ancak bu hayal size hiç uzak gelmesin! Çünkü sizlere güzelliğin en önemli sıralarını paylaşacağız.

Kozmetik sektörünü incelediğinizde karşınıza pek çok pahalı kremler, tonikler ve sıkılaştırıcılar çıkacaktır. Ancak isterseniz evde daha uygun fiyata ve daha doğal cilt bakım rutininizi oluşturabilirsiniz. Güzellik denilince herkesin aklına ilk olarak cilt bakımı geliyor. Elbette, cilt bakımı güzelliğin sırları arasında yer almaktadır. Fakat cilt bakımı kadar sağlıklı beslenmek, hareket etmek, spor yapmak da etkilidir. Bütün bunların hepsini bir araya getirdiğinizde kendi güzelliğinizi kendiniz ortaya çıkarmış olacaksınız.

Güzelliğin Sırları İçin Cilt Bakımında Pratik Bilgiler

Doğal güzellik herkesin ortaya çıkmasını istediği bir durumdur. Sürekli olarak dışarıya güzel ve bakımlı görünmek zahmetli gibi görünebilir. Ancak rutine oluşturduğunuz cilt bakımı sayesinde her gün ışıl ışıl olacaksınız. Güzelliğin sırları olarak cilt bakımında bilmeniz gereken birkaç püf noktayı sizler için sıralıyoruz:

 • Evde cilt bakımı yaparken, cildinizdeki aknelerden en pratik şekilde elma sirkesinin yardımı ile kurtulabilirsiniz. Elma sirkesi içerisinde barındırdığı antibakteriyel ve antiseptik özellik sayesinde cildin dengelenmesini sağlar. Elma sirkesini kullanırken su ile seyreltmeyi unutmayın.
 • Güzel saçların en büyük düşmanlarından biri kepeklerdir. Kepek dışarıdan bakıldığında hoş olmayan bir görüntüye neden olur. Bundan da yine elma sirkesi yardımıyla kurtulabilirsiniz. Karbonat ve elma sirkesi karışımını kepekli bölgelere kullanabilirsiniz.
 • Eğer göz altı morluklarınız fazla göze çarpıyor ve sizi rahatsız ediyorsa mutlaka soğuk patates ya da salatalığın gücünden faydalanabilirsiniz.
 • Doğal akne temizleyicinizi evinizde oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey taze sıkılmış limon suyu. Akşamları yatmadan önce limon suyu ile yüzünüzü nazikçe temizleyin ve kısa süre içerisinde farkı görün!

Doğru Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal güzellik konusunda yapabileceğiniz ilk şey doğru bir cilt bakımı yapmak. Güzelliğin sırları içinde yer alan cilt bakımı aslında tırnak, saç ve ten bakımını da kapsıyor. Cildinizin güzelleşmesi için kullanacağınız ürünlerin cildinize yarar sağlaması gerekiyor. Bu durumda da cilt tipinizi doğru analiz etmelisiniz. Örneğin, yağlı ciltler sivilcelenmeye yatkındır. Bu sebeple içeriği alkollü ürünlerden kaçınmalısınız. Kuru cilt tipleri pul pul dökülmeye meyildir. Bu sebeple sürekli nemlendirilmeye ihtiyaç duyarlar.

Cildinize ihtiyacı olan nemi sağlamak için haftada 2 kere cilt tipinize uygun cilt maskesi yapmalısınız. Cilt, yaz ayında nem kaybıyla kış aylarında ise çatlama sorunu ile karşılaşabilir. Cildinizin sertleşmesini engellemek için peelingi de atlamamak gerekiyor. Mutlaka ayda 2 defa olarak şekilde rutin bakımlarınızın içerisinde peeling eklemelisiniz. Elbette, güzelliğin sırları sadece cilt bakımı ile sınırlı değil! Bu yöntemler cildinizin dışarıdan güzelleşmesini sağlayacak. Cildimize bir de içeriden bakım uygulamamız gerekiyor.

Cildin Güzelleşmesine Yardımcı Olan Besinler

Evde uygulayabileceğiniz doğal güzellik yöntemlerinden sonra artık kendimize içeriden de bakım yapmamızın zamanı geldi. Sağlıklı bir görünüm için sağlıklı ve dengeli beslenmek şart! Cildinizin ışıl ışıl parlaması için ihtiyacı olan vitamini ve minerali tüketiyor olmanız gerekiyor. Her şeyden önce gün içerisinde 3 ana öğün 3 de ara öğün yapıyor olmanız gerekmektedir. Bütün öğünlerde ihtiyacınız olan besinleri tüketerek cildinizin yenilenmesine yardımcı olabilirsiniz. Cildinizin güzelleşmesine yardımcı olacak güzelliğin sırları olarak da bilinen tüketilmesi gereken besinler şu şekilde:

 • Her gün mutlaka yumurta tüketin.
 • Kafein içerikli içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun. Uzak duramıyorsanız tüketiminizi minimum ile sınırlandırın.
 • Söylememize gerek yok ama mümkün olduğu kadar su tüketin. Cildin ihtiyacı olan nemi su içerek sağlayabilirsiniz.
 • Öğünlerinize yeşil yapraklı sebzelere ve salatalara yer açın.
 • Ciltte dönemsel olarak meydana gelebilen pul pul dökülme kabuklanmalara karşı ceviz ve fındık tüketin. Bu besinler içerisinde barındırdığı yararlı yağlar sayesinde cildinizin nem dengesine katkıda bulunuyor.
 • Antioksidan açısından zengin olan turuncu, kırmızı ve sarı renkli besinleri tüketin.
 • Portakal, içerisinde barındırdığı C vitamini sayesinde vücuttaki kolajen sentezini artır. Bu da yaşlanmayı geciktirir.

Düzenli Egzersiz Yapmanın Cilde Faydaları

Son dönemlerde yapılan araştırmalar düzenli egzersiz ve spor yapmanın cildi güzelleştirmeye yardımcı olduğunu ortaya koydu. Cildin elastik özelliğini kazanmasını sağlayan egzersiz kan akışını hızlandırır. Daha sağlıklı görünmenizi sağlayan düzenli egzersiz yapmak aynı zamanda yaşlılık belirtilerini de ortadan kaldırır.

Fiziksel aktivite yaparak cildinizi hareketlendirmek daha sağlıklı ve zinde kalmanızı sağlar. Ancak sporun cilde olan etkilerinden yararlanmak istiyorsanız, sporu hayatınızda bir düzene oturtmanız şart.

Cilt, dışarıdaki etmenlere bağlı olarak tıkanır, dolar ve yıpranır. Bunun önüne geçmek için spor yapabilirsiniz. Spor kapanan cilt gözeneklerinizin açılmasını sağlar. Spor sırasında aktif olarak çalışan ter bezleri cildinizin temizlenmesine katkıda olur. Aynı zamanda görünüşünüze fark katan düzenli egzersiz cildinizin gerginleşmesine de yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Press ESC to close