Düzgün Bir Görünüm İçin Önerilen Şal Türleri

Sade ve şık bir parça olan şal türleri her türden tarza hitap etmektedir. Şal modelleri şık olduğu kadar hafif bir yapıya sahip olması yanıyla da tercih edilmektedir. Her mevsime uygun olan şallar yapı olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Bunlar özellikler, kumaş türleri  ve dokuları bakımından birbirinden ayrılmaktadır. Penye, keten, ipek ve twill bunlardan bazılarıdır.

Şal modelleri şık bir görünüm sağlayabilirken aynı zamanda sade ve gündelik kullanım için de uygundur. Tesettür giyimde tercih edilen şal modelleri için rahat olması öncelikli kriterdir. Gün içerisinde şalın kaymaması ve kolay bağlanması tesettürlü kadınlar için şal modelinde aranan özelliklerdir.

Koton ve pamuklu kumaşa ait şal modelleri daha kullanışlı bir yapıya sahiptir. Bu şal modelleri günlük kullanımda kolaylık sağlayarak düzgün bir görünüme sahiptir. Pamuklu ve koton şal modellerine ait özellikler yazının devamında bulunmaktadır. Bunları öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

İpek Şal Modelleri

Şal modellerinde düzgün bir görünüm şalın kumaş türü ve dokusuyla ilgilidir. Kumaş türleri kısaca ipek, koton, pamuklu ve tafta olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ipek kumaşa ait şal modelleri şık bir görünüme sahiptir. Genellikle fiyatları diğerlerine kıyasla daha pahalıdır. Çoğunlukla davet gibi özel günlerde  şık elbiselerin üzerine tercih edilmektedir.

İpek kumaşa sahip şal modellerinin temizlenmesi diğer şal türlerine göre daha farklıdır. İpek kumaş hassas bir kumaş olduğu için elde yıkanmalıdır. Ilık su yardımı ile elde yıkanması bu şal modeli için uygundur.

Düzgün Bir Görünüm İçin Önerilen Şal Türleri

Pamuklu Şal Modelleri

Pamuklu şal türleri kumaş olarak en çok tercih edilendir. Rahat yapısı ve kolay şekil alabilmesi bu şal modelini öne çıkarmaktadır. Bu sayede giyerken düzgün bir görünüm sağlar. Tesettür giyimde en çok tercih edilen pamuklu şallar günlük kullanım için uygundur. Şık parçalarla kombinlendiğinde de özel günlerde tercih edilebilecek bir kumaş türüdür.

Pamuklu şallar her mevsim için kullanıma uygun bir yapıya sahiptir. Yaz aylarında terleme yapmaz ve konfor sağlar. Aynı zamanda kolay şekil alabilen pamuklu şalların ütülenmesi de kolaydır. Seyrek ve ince bir yapıda olmasına rağmen iç göstermez. Bunlara ek olarak seyrek bir yapıya sahip olması hava akışına olanak sağlar.

Pamuklu kumaş türüne sahip şal modelleri birbirinden farklı olarak karşımıza çıkar. Bunlardan bazıları bürümcük, penye ve bambu şal modelleridir. Pamuklu kumaşa sahip olan şal modellerinin yıkanması kolaydır. Makinaya atılarak kolay bir şekilde temizlenirler. Makinada yıkanan pamuklu şal modellerinin yapısında herhangi bir bozulma meydana gelmez.

Koton Kumaş Şal Modelleri

Koton kumaş şal modelleri konfor açısından oldukça elverişlidir. Günlük hayatta sıklıkla tercih edilen bu şal modeli kolayca şekil alır. Fiyat açısından diğer şal türlerine göre daha ucuzdur. Yapı olarak pamuk içerdiğinden gün içerisinde kayma ve bozulma yapmaz. Aynı zamanda kolayca şekil alarak düzgün bir görünüm yakalamanızı sağlar.

Kumaşın yapısının hafifliği ve yumuşaklığı bu anlamda kolaylık ve rahatlık sağlar. Terleme yapmamasına ek olarak hava alımını sağlayabilecek bir yapıya sahiptir. Bu sayede yaz aylarında serinlik hissi yaşatması açısından avantaja sahiptir. Bu özelliği ile tesettürde en çok kullanılan şal modeli koton kumaşa sahip olandır.

Çok uğraş gerektirmeden bir şalın şekil alabilmesi ve yapılması oldukça önemli bir faktördür. Koton kumaşın ütülenme ihtiyacı olmaması bu anlamda kişiye avantaj sağlamaktadır. Kırışma yapmayan bir kumaş olan koton kumaş günün her saatinde aynı şekle sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Press ESC to close