Doğal Malzemelerden Çocuk Giyim Tasarımları

Çocuklar, rahat ve güzel görünmek istedikleri gibi aynı zamanda sağlıklı giyinmek istiyorlar. Bu nedenle, son zamanlarda doğal malzemelerden çocuk giyim tasarımları oldukça popüler olmaktadır. Doğal malzemeler, cildi tahriş etmeyen, çevre dostu ve sürdürülebilir ürünler olarak bilinmektedir.

Doğal malzemelerden üretilen kıyafetler yazlık ve kışlık dönemi için özel olarak tasarlanmaktadır. Çeşitli yaş gruplarını da içerisinde barındıran bu ürünler, klasik, pijama ve günlük gibi bütün mevsimlere uygun olarak üretilebilen çocuk giyim tasarımları ürünleri uzun yıllar kullanılabilir. Doğru malzemelerden üretilen çocuk giyim ürünleri uzun vadelerde kullanılarak ebeveynleri de memnun etmektedir.

Ebeveynlerin çocukların mutlu ve sağlıklı olmaları için çok sayıda sorumluluğu bulunuyor. Bu sorumlulukların arasında çocukların giydikleri kıyafetlerin seçimi bile büyük önem arz ediyor. Çocuklar için doğru seçilen ürünler onların sağlıklarını etkilediği gibi özgüvenlerini de artırmaktadır. Doğal ve organik kumaşlardan üretilen ürünler özellikle hassas ciltlere sahip olan çocuklar için tercih edilmektedir.

Kız Çocuklarına Özel Çocuk Giyim Tasarımları

Sektör içerisinde minik prenseslere uygun pek çok alternatif kıyafet bulunmaktadır. Geniş ürün skalasıyla kız çocukları için tüllü modeller, benekli uçuş elbiseler sevimli detaylarıyla göz dolduruyor. Son dönemin popüler desen tasarımlarıyla miniklerin tarz bir görünüme kavuşması amaçlanıyor. Kaliteli bir şekilde giyinmek her çocuğun en doğal hakkı! 

Yaz döneminde giyilen çocuk giyim ürünlerinin mevsimine göre tercih edilmesi çok önemli. Doğru amaçlara hizmet eden giyim ürünleri çocukların rahat edebilmesini sağlamalıdır.

Yaz kadar kış dönemi için üretilen tasarım ürünler de dikkatli bir şekilde seçilmeli. Sıcak, konforlu ve keyifli kış geçirmek için çocukların ilk ihtiyaç duyacağı şey mevsimine uygun kıyafetler! Ebeveynler hemen hemen her mevsim çocukların dolaplarını yeniliyor. Eldiven, bere, şapka, pantolon, tayt gibi pek çok çocuk giyim tasarımları ürünleri arasında seçim yapılırken beden göz önünde bulundurmalıdır.

Son dönemlerde sadece büyük bedenler için değil miniklerde de oversize giyim moda oldu. Kış aylarında bir beden olarak alınan ürünler kız ve erkek çocuklarının daha tarz görünmesini destekliyor.

Erkek Çocukları İçin Üretilen Çocuk Giyim Tasarımları

Kız çocuklarıyla erkek çocuklarının girecekleri ortama ve kullanım türüne göre tercih edebilecekleri kıyafet türü bulunmaktadır. Çocuk giyim tasarımları, hitap eden yaş skalasına göre farklılık gösterebiliyor. Erkek çocuk giyim ürünleri seçenekleri her zaman çok geniştir. Ortalama 4-14 yaş arasındaki erkek çocukları için tasarlanan modeller için cesur renkler ve figürler tercih ediliyor. 14 yaşından küçük çocuklar için tasarlanan giyim ürünleri genellikle çizgi film kahramanlarında oluşmaktadır.  

14 yaş üstü erkeklerde biraz daha genç giyime giriyor. Son derece iddialı olan bu yaş grubunun tasarımları dikkat çekici! 14 yaş altı için biraz daha canlı renkler ön planda. 14 yaş üstü kesim için de biraz daha soft renkler tercih edilebilir.

Çocuk Giyim Tasarımları Nasıl Seçilmelidir?

Çocuk kıyafetlerini almadan sadece incelemek bile büyük bir keyif! Sadece modaya uygun olan kıyafetleri almakla iş bitmiyor. Bununla birlikte çocuk kıyafeti tercih edilirken belirli kriterlere dikkat etmek gerekiyor. Çocuk giyim seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şu şekilde:

  • Mutlaka yumuşak dolunu ürünlere yönelmek gerekiyor
  • Bol aksesuarlı ürünler yerine sade ürünlere yönelmenize daha doğru olur. Bol aksesuarlı ürünler dışarıdan hoş gibi görünse de çocuklara zarar verebilecek parçalar içerebilir. (Daha küçük çocuklar için yutma riski göz önünde bulundurulmalıdır)
  • Mevsime göre seçim yapmak son derece önemli. Kış soğuktan koruyan yazın ise terlemeyi önleyen ürünlerin tercih edilmesi gerekiyor.
  • Mutlaka çocukların bedenine göre tercih yapılması gerekmektedir. Bedeninden çok dar ya da çok bol tasarlanan ürünler hareket kısıtlaması yaratabilir. Bu da istenmeyen kazaların olmasına neden olabilir.
  • Tercih edilecek olan ürünlerin hızlı temizlenebilmesi çok önemli. Bu size hem zaman hem pratiklik kazandıracaktır.
  • Ürünün terletmeyen ve cildin nefes almasını sağlayan kumaş türünden olmak önerilmektedir.
  • İçerisinde kimyasal barındıran ürünler çocukların ciltlerinde alerjik reaksiyona varan sonuçlar doğurabilir. Unutmayın ki, bir çocuğun cildi bir yetişkinin cildinden çok farklıdır.

Çocuk Giyim Ürünlerinde Hangi Kumaş Tercih Edilmelidir?

Çocuk giyim tasarımları ürünleri çocukları düşünülerek hazırlanmaktadır. Bu sebeple çocuk kıyafetlerinde en sık tercih edilen kumaş türü pamuktur. Pamuktan üretilen ürünlerin en önemli özellikleri arasında terlemeyi önlemesi bulunuyor. Yumuşak dokusu ile bebeklerin ve çocukların cildine asla zarar vermez.

Yaz mevsiminin en büyük problemlerinden biri terlemek. Terlemek beraberinde hastalığı da getiriyor. Bu sebeple çocukların sıcak korunarak terleme durumunun da engellenmesi gerekiyor. Bunun için pamuk dışında bambu, keten ve müslin gibi kumaşlar da tercih edilmelidir. Vücudu serin tutan bu tür kumaşlar çocukların sıcak korunarak terlemesini önler.

Kış mevsimi için de ürünlerin dikkatli seçilmesi gerekiyor. Soğuğun baskın olduğu bu mevsimde kıyafetlerin çocukları soğuktan koruyabilecek kumaşlardan üretilmesi gerekiyor. Kumaş seçiminde mutlaka pamuk, keten, yün, ipek gibi doğal kumaşlardan seçim yapılması son derece önemli. Bunların dışındaki kumaş türleri çocukların sağlığına zarar verebilir. Özellikle alerjik bünyelerin bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Press ESC to close