Çocuk Kıyafetlerinde Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?

Hemen hemen tüm çocuklar renkleri her şeyden çok severler. Tüm renklerin farklı farklı özellikleri vardır. Fakat çocuklar, çocuk kıyafetleri üzerinde olan bu özellikleri bilmezler. Haliyle sadece hoşlarına giden renkleri isterler. Fakat ebeveynler nelere dikkat eder ve tercihlerini nasıl yaparlar?

Renkler arasında kırmızı, turuncu veya sarı, sıcak ve canlandırıcı bir etkiye sahiptirler. Mavi sakinleştirir ve serinletir. Yeşil rahatlatır, pembe sevimlidir ve kahverengi, tüm ahşap tonlarıyla rahatlık ve sade bir esenlik duygusu taşır.

Çocuklar farklı olduğu için kıyafetlerinin renkleri bu tipe uygun olmalı ve önce çocuğu memnun etmelidir. Bazı çocuklar için her şey yeterince renkli olmaz. Bazıları daha ince parçalar ister ve bazıları ise nispeten erken yaşlarda basit tonlarda giyinmeyi tercih eder.

Bu istekleri dikkate almak ve zevk ile işlevselliği uzlaştırmaya çalışmak önemlidir.

Çocuk Kıyafetlerinde Hangi Renkler Tercih Edilmelidir?
Çocuk Kıyafetleri Ve Çocukların Mutlak Sevdiği Renkler

Çocuk Kıyafetleri Ve Çocukların Mutlak Sevdiği Renkler

Gül ya da pembe rengi klişesi çoğu zaman gerçeğe tekabül eder. Pek çok kız çocukları bu rengi sevmektedir. Çünkü tatlı, nazik ve hoş görünmektedirler. Elbette genellikle giysinin üzerinde süslemeler bulunur ve bu da giysinin çekiciliğini arttırmada rol oynar.

Eşit yetişmeye büyük önem veren anne babalar, pembe bebek kıyafetlerini çok fazla kullanmaktan kaçınırlar. Açık mavi veya yumuşak turkuaz, mor veya kırmızı ve mavi veya nane yeşili ile çeşitlendirebilirler. Erkek çocuklar için daha koyu renkler tercih edilmekle birlikte cesur renkler de popülerdir. Bebeklerde, küçük çocuklarda en az görülen çocuk kıyafetleri renkleri siyah, beyaz, zeytin yeşili ve bordodur.

Bunlar ancak biraz büyüdüğünde çocuğun görünümüne uyum sağlayan renklerdir. Beyaz bütün çocukları solgun gösterir, siyah fazla yetişkin göründüğü için bir çocuğa pek yakışmaz. Zeytin yeşili, antrasit ve şarap kırmızısı, yetişkinler için genellikle çok zarif görünen harika incelikli tonlardır. Küçüklerimizin hiç istemeyeceği tonlardır. Eğlence çağrıştıran ve bakması eğlenceli olan göz alıcı renkler tercih edilmelidir.

Bu gerçek nedeniyle, giyimde renk seçimi konusunda anne ve çocuk arasında elbette fikir ayrılıkları vardır. Anne, kızının veya oğlunun kıyafetlerini her zaman çekici bulmaz ve bunun tersi de geçerlidir.

Moda bilincine sahip anneler, moda renklerini çocuklarının gardırobuyla birleştirmeyi severler. Birçok ebeveyn, çocukları ile birlikte Instagram ve diğer sosyal medyayı mini-me (çocuk çekimleri) görünümleriyle süslüyor.

Her zaman göz alıcı ve bakması sevimli durumlardır bunlar. Çocuklar çocuktur ve bebek kıyafetleri bir yetişkinin süper şık kıyafetinin bir kopyası olmak zorunda değildir. Elbette küçükler için moda, güzel ve hoş görünmeli ama her şeyden önce rahat olmalıdır. Çocuklar büyüdükçe kendi tarzlarını geliştirirler.

Çocuk Giysileri İçin Klasik Tonları Tercih Etmeniz Doğru Olacaktır!

Çok fazla renk kullanmamak parlak renklerin kötü olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Krem ​​tonlarının, parlak pembe ve parlak sarı (özellikle lastik çizme ve yağmurluklar için) klasik tonlardır. Kırmızı ve yeşil de doğru bir şekilde düzenlendiğinde çok güzel görünebilmektedir. Ancak ebeveynlerin çocuk kıyafetleri üzerinde en çok tercih ettiği renk mavidir. Açık mavi, gök mavisi veya lacivert – hemen hemen her çocuğa yakışır ve kolayca kombinlenebilmektedir.

Çocuk modasında açık mavi ve pembe dışında klasik renkler var mıdır? Bu sorunun kapsamlı bir cevabı yoktur. Bu, bölgeye ve kişinin sosyal statüsüne, ebeveynlerinin zevklerine, belirli bir dönemin modasına ve diğerlerine bağlıdır. Eskiden Pazar günleri herkes klasik beyaz-mavi denizci takımını giymezdi. Kırmızı-beyaz-mavi veya kırmızı-yeşil ekose etek veya kırmızı kız deri pantolon giymezdi. Çocukların çoğu donuk renkler giyiyordu. Pazar günleri ve resmi tatillerde daha açık renklere izin verildi. Hafta boyunca kir tutmaz ve pratik renkler olması gerekiyordu. Sosyal statüsü yüksek ailelerde çocuklar lacivert ve beyaz giymeyi tercih ediyorlardı.

Eskiden çocuklara çocuk kıyafetleri için hangi renkleri giymek istedikleri ya da ne giymek istedikleri sorulmazdı. Ebeveynler neyi alırsa çocuklar genelde onu giymek durumunda kalırdı. Çocukların kendilerine ait zevkleri pek olmazdı veya bunları bir şekilde belli edemezlerdi. Düşük mali rezervler göz önüne alındığında, bunu da karşılayamazdı. Ellili ve altmışlı yıllardaki çocuklar, genelde kardeşlerinin küçülen giysilerini giyerlerdi. Ayrıca halkalı, küçük kareli ve her renk tonunda ev örgüsü yaygındı. 1970 yıllarda bu durum daha da gelişmiştir. Artık sezonluk renk tercihleri yapılmaya başlandı. Rahatlıkla bir renk seçimi yapabilirsiniz. Çocuk modası artık gri veya kahverengide boğulmak zorunda değildi, neşeli olmasına izin verildi. Çocuklar birçok nedenden dolayı belirli renklere ilgi duyarlar. Küçük kızlar genelde pembe rengini sevmektedir. Ayrıca küçük çocuklara parlak renkler daha çok yakıştırılmaktadır. Ancak okulda işler farklıdır. Burada insanlar giderek güncel modaya ve trend olan renklere uyum sağlıyor. Annenin belli etki imkânlarını kullanması gerekir çünkü renklerin de çocuğun ruhu üzerinde etkisi vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Press ESC to close